O nas

Cześć!
Nazywamy się Klancyk

Gramy komediowe spektakle, których scenariusze powstają na oczach widzów. Na scenie tworzymy świat wyobraźni, który rodzi się między nami a publicznością i nigdy się nie powtarza. Jesteśmy pionierami improwizacji komediowej w Polsce. Poza sceną zajmujemy się komedią jako autorzy, scenarzyści, instruktorzy impro, twórcy audycji i podcastów. 

Previous
Next

Poznaj nas

Klancyk to Maciej Buchwald, Krzysztof Dziubak, Bartosz Młynarski, Paweł Najgebauer, Piotr Sikora, Błażej Staryszak, Grzegorz Uzdański i Krzysztof Wiśniewski. Jesteśmy pionierami improwizacji komediowej w Polsce i pierwszym warszawskim teatrem impro. Historycy są zgodni, że istniejemy z grubsza od 2006 roku. Nasze spektakle to historie pisane na bieżąco, rodzące się na oczach widzów z grupowej energii, chwilowego porozumienia i absurdalnego poczucia humoru. Ani widzowie, ani my nie wiemy, co wydarzy się na scenie. Wiemy tylko, że nigdy więcej się nie powtórzy. W każdy piątek występujemy na scenie Klubu Komediowego w Warszawie.


Jesteśmy współtwórcami nowej warszawskiej sceny komediowej, w tym Klubu Komediowego, Szkoły Impro i Resortu Komedii. Klancyk ma na koncie występy na festiwalach w kraju i zagranicą m.in. Apostrof — Międzynarodowy Festiwal Literatury (Warszawa), Festiwal im. Zygmunta Haupta (Gorlice), MiedziankaFest (Miedzianka), Malta Festival (Poznań), Open’er Festival (Gdynia), Chicago Improv Festival, Del Close Marathon (Nowy Jork), Jazzahead Festival (Brema). Współpracowaliśmy m.in. z Biblioteką Narodową, Instytutem im. Adama Mickiewicza,  Fundacją Instytut Reportażu i Radiem 357. Produkujemy komediowy podcast „Codzienne trudności”.


Za koordynację pracy zespołu oraz światła i dźwięk odpowiada niezastąpiona realizatorka – Agata Rozbicka.


Na scenie występują z nami muzycy: Paweł Lipka, Maurycy Idzikowski oraz Paweł Szamburski. 

Historia

Wszystko zaczęło się w 2006 roku w Akademii Teatralnej w Warszawie, gdzie grupa studentów Wiedzy o Teatrze zainteresowała się podsuniętym przez kolegę artykułem o angielsko-amerykańskiej sztuce improwizacji zwanej Improv. Czytanie książek i teoretyczne badania w kole naukowym z czasem przekształciły się w niezobowiązujące występy dla grona znajomych, by w końcu, ku naszemu szczeremu zdziwieniu w regularne spektakle, którymi zaczęli interesować się nawet obcy nam ludzie. W aktualnym składzie nie ma z nami współzałożycieli i wieloletnich filarów Klancyka: Magdy Staroszczyk i Michała Sufina.

 

Przez kilkanaście lat występowaliśmy z różnymi formatami spektakli komediowej improwizacji, tworząc również swoje własne. Uczyliśmy się warsztatu od mistrzów w Chicago i Nowym Jorku, gdzie również występowaliśmy na scenie.

 

Naszą pierwszą sceną była kultowa Klubokawiarnia Chłodna 25. Występowaliśmy regularnie w miejscach, które dziś przeszły do historii: Powiększeniu i Śnie Pszczoły. Dziś regularnie można nas spotkać w Klubie Komediowym, Resorcie Komedii i Faktycznym Domu Kultury. Ale mamy też na koncie występy w miejskich teatrach czy miejskim tramwaju. Jako Klancyk i przyjaciele opiekujemy się letnią sceną komediową Hali Koszyki.

 

Uwielbiamy gości! Zagrali z nami i dostarczali inspiracji pisarze i pisarki (m.in. Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Olga Gitkiewicz, Dorota Masłowska, Natalia Fiedorczuk, Ilona Wiśniewska, Karolina Sulej, Sylwia Chutik, Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch, Filip Springer, Dionisios Sturis, Kamil Bałuk, Grzegorz Uzdański, Ziemowit Szczerek), aktorzy (m.in. Janusz Gajos, Andrzej Seweryn, Andrzej Grabowski, Jan Peszek) i muzycy (m.in. Katarzyna Nosowska, Paula i Karol, Jerzy Rogiewicz, Paweł Szamburski, Marcin Masecki, Jan Młynarski, Pablopavo).

Fundacja Klancyk

Fundacja

Celem powołanej w 2015 roku Fundacji Klancyk jest między innymi popularyzacja komediowej improwizacji teatralnej. Wierzymy, że impro ułatwia komunikację i porozumienie, otwiera na ludzi i sztukę, rozbudza talenty.  

 

Poza organizacją pracy naszego Teatru, Fundacja realizuje projekty kulturalne i edukacyjne (m.in. międzynarodowy festiwal Warsaw Improv Festival, cykl warsztatów dla seniorów Seniorwizacja, produkcja spektaklu „Powrót do Maa”, mentoring dla młodych grup impro w ramach Poradni Impro).

 

Jeśli masz pomysł na współpracę z Fundacją Klancyk, napisz do nas.

 
Klancyk © 2016 - 2024
MENU